ثبت شرکت تضامنی

ثبت شرکت تضامنی

فهرست مطالب

شرکت تضامنی یک نوع اتحاد تجاری است که بین دو یا چند نفر تشکیل می‌شود و مسئولیت‌ها به صورت تضامنی تقسیم می‌شود. این بدان معناست که هر شریک ملزم به تامین تمامی بدهی‌ها و تعهدات شرکت می‌باشد. هر گونه تغییر در تفاهمات باید با رضایت کلیه شرکا صورت گیرد و هرگونه قرارداد بین شرکا که مخالف این اصل باشد، در مقابل افراد ثالث اجرایی نخواهد شد. توجه به این نکته ضروری است که هیچ شریکی نمی‌تواند سهم خود را بدون رضایت دیگر شرکا منتقل کند و همچنین بدون موافقت تمام شرکا، در تجارت یا شرکت دیگری شرکت کند.

سرمایه شرکت تضامنی

در شرکت تضامنی، حین تشکیل، تعهد داریم که تمام سرمایه نقدی را تادیه کنیم، همچنین تسلیم و تقویم سهم الشرکه ی غیر نقدی را با توافق تمام شرکاء انجام دهیم. توزیع منافع در این شرکت بر اساس سهم الشرکه انجام می‌شود، مگر اینکه شرکتنامه ما مقررات خاصی را تعیین کند که با آن تفاوت داشته باشد.

روابط بین شرکا

در روابط بین شرکا، مسئولیت تسویه قروض شرکت بر اساس میزان سهم سرمایه‌ای که هر فرد در شرکت قرار داده است، تعیین می‌شود، مگر اینکه در شرکت‌نامه ترتیب دیگری مشخص شده باشد. در این سناریو، هر شریک متعهد به تسویه بدهی‌ها به اندازه سهم مالی خود خواهد بود.

اما در ارتباط با طلبکاران، هر شریک به صورت فردی مسئولیت کامل نسبت به تادیه طلب‌ها را برعهده می‌گیرد. این به معنای آن است که تجاوز از این مسئولیت بر اساس میزان سهم در سرمایه مجاز نمی‌باشد و هیچ یک از شرکا نمی‌توانند با اشاره به حصص سرمایه خود از تسویه بدهی‌ها امتناع کنند.

وقتی یک شخص به عنوان شریک ضامن به یک شرکت تضامنی پیوست، او به همراه سایر شرکا مسئول قروضی می‌شود که شرکت قبل از ورود او بدهکار بوده است، بدون توجه به این که آیا نام شرکت تغییر یافته یا نه.

لازم به ذکر است که هر گونه قرارداد خارج از این اصول، در برابر افراد ثالث اعتبار ندارد و در صورت انحلال شرکت تضامنی، طلبکاران حق دارند از دارایی‌های شرکت یا شرکا برای تسویه مطالبات خود استفاده کنند.

شرکت تضامنی در موارد زیر منحل می شود:

  1. وقتی که شرکت موضوعی را که برای آن تشکیل شده است انجام داده یا انجام آن غیرممکن شده باشد.
  2. در صورتی که شرکت برای مدت معین تشکیل گردیده و آن مدت تمام شده باشد مگر این که مدت آن قبل از امضا تمدید شده باشد.
  3. در صورت ورشکستگی
  4. در صورت تراضی تمام شرکا
  5. در صورتی که یکی از شرکا به دلایلی انحلال شرکت را از محکمه تقاضا نماید و محکمه دلایل آن را موجه دانسته و حکم به انحلال دهد.
  6. در صورت فسخ یکی از شرکا طبق ماده ی 138 قانون تجارت
  7. در صورت ورشکستگی یکی از شرکا مطابق ماده ی 138 قانون تجارت.
  8. در صورت فوت یا محجوریت یکی از شرکا طبق ماده ی 139 و 140 قانون تجارت.

اسم شرکت تضامنی

در اسم شرکت تضامنی باید عبارت (شرکت تضامنی) و لااقل اسم یک نفر از شرکا ذکر شود. در صورتی که اسم تمام شرکا در اسم شرکت ذکر نشود باید بعد از شریک یا شرکایی که ذکرشده است عبارتی از قبیل ( و شرکا) یا ( و برادران) قید شود. مانند: شرکت تضامنی دکتر نامی و شرکا.

مدیر شرکت تضامنی

شرکا باید لااقل یک نفر از میان خود یا از خارج به سمت مدیریت تعیین نمایند. معمولا شرکا از میان خود یک نفر را انتخاب می کنند و اغلب مدیر شرکت تضامنی همان کسی است که نامش در اسم شرکت قید شده است.
مدیران دارای کلیه ی اختیارات به جهت اداره کردن شرکت خواهند بود. مگر اختیاراتی که صراحتا از ایشان سلب شده باشد.
شرکت تضامنی بعد از انجام این امور قابل تاسیس می باشد.
1) شرکت نامه مطابق قانون تنظیم شده باشد.
2) تمام سرمایه نقدی تادیه و سهم الشرکه ی غیر نقدی تماما تقویم و تسلیم شده باشد.
مدارک لازم جهت ثبت شرکت تضامنی:
1)دوبرگ تقاضانامه
2) دو برگ شرکت نامه
3) دو نسخه اساس نامه
4) فتوکپی شناسنامه شرکا
5)مجوز از مراجع ذی صلاح در صورت نیاز
در حال حاظر ثبت شرکت تضامنی کمتر شده است. شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود بیشترین ثبت را در حال حاضر دارد.
اگر می خواهید شرکت تضامنی ثبت کنید می توانید با مشاوران حقوقی ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *