کارت بازرگانی

کارت بازرگانی

فهرست مطالب

تعریف کارت بازرگانی

طبق قوانین کشور، اشخاص حقیقی و حقوقی برای صادرات و واردات کالا و محصولات خود در کلیه نقاط جهان، به کارت بازرگانی به عنوان مجوز رسمی و بین‌المللی جهت تعاملات تجاری با سایر کشورها نیاز دارند.

با داشتن کارت بازرگانی، افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند نسبت به ثبت سفارش و ترخیص کالا از گمرکات کشور اقدام کنند و از تسهیلات گمرکی که به اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق می‌گیرد، بهره‌مند شوند. این موضوع به استثنای اتباع خارجی است که تنها در صورت اقدام به اخذ کارت بازرگانی به صورت حقوقی، می‌توانند برای شرکت متشکل از اتباع، کارت بازرگانی دریافت کنند.

مراحل اخذ کارت بازرگانی (حقیقی و حقوقی)

اولین مرحله جهت اخذ کارت بازرگانی، داشتن یک سری شرایط است، از جمله:

 • نداشتن سوء پیشینه مدیرعامل شرکت یا فرد حقیقی
 • نداشتن چک برگشتی شرکت یا فرد حقیقی
 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم برای فرد و یا مدیرعامل شرکت

در ابتدا، باید برای اخذ کارت بازرگانی، نسبت به ثبت درخواست احراز و تأیید نشانی در سایت درگاه ملی مجوزها اقدام کرد. پس از تأیید مکان، متقاضی باید در مرحله بعد، اظهارنامه کارت بازرگانی را در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت کند.

اقدام بعدی ثبت اطلاعات افراد حقیقی و یا حقوقی در سامانه جامع تجارت ایران که متعلق به سازمان صنعت، معدن و تجارت می‌باشد، است. پس از بررسی و استعلامات لازم، پرونده به اتاق بازرگانی ارجاع می‌شود و پس از تأیید و تکمیل مدارک، کارت عضویت اتاق بازرگانی صادر می‌گردد. در بخش بعدی، توضیحات کاملی در خصوص کارت عضویت اتاق بازرگانی ارائه خواهد شد.

پس از صدور کارت عضویت، تعیین وقت آزمون اتاق بازرگانی انجام می‌شود. آموزش آزمون کاملاً به صورت آنلاین و با محتوای تصویری ارائه می‌شود. پس از آمادگی کامل، زمان آزمون اتاق بازرگانی در سامانه ثبت می‌گردد و در صورت قبولی در آزمون، کارت بازرگانی صادر و به آدرس ثبت‌شده در سامانه برای افراد حقیقی و یا آدرس شرکت برای افراد حقوقی از طریق پست ارسال می‌شود.

کارت عضویت بازرگانی

کارت عضویت بازرگانی در جهت مشارکت و تعاملات تجاری و استفاده از مزایای تجار عضو اتاق بازرگانی، که شامل آموزش‌های لازم در زمینه تجارت و بازرگانی، واردات و صادرات، قوانین گمرکی و تجارت بین‌الملل، استفاده از بیمه‌های صادراتی و وارداتی، اطلاع از قوانین جدید و حمایت‌های دولت می‌شود، صادر می‌شود. این کارت این امکان را برای تجار فراهم می‌آورد که از تخصصات و کارشناسان مالیاتی، حسابداری و حقوقی بهره‌مند شوند. توجه داشته باشید که جهت عضویت در اتاق بازرگانی، اخذ دفاتر پلمپ سال جاری الزامی است. با کارت عضویت به تنهایی امکان صادرات و واردات کالا وجود ندارد.

چرا باید عضو اتاق بازرگانی شویم؟

 • مشارکت در کلیه فعالیت‌های اتاق بازرگانی
 • اتصال به صنف و توسعه حوزه فعالیت خود
 • بهره‌مندی از کلیه خدمات
 • حمایت و تعامل با کارفرمایان و تولیدکنندگان
 • اطلاع از فرصت‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی

اعتبار کارت عضویت در اتاق بازرگانی، بسته به موضوع فعالیت عضو، از یک تا پنج سال متغیر است.

انواع کارت بازرگانی

کارت بازرگانی به دو دسته تقسیم می‌شود:

۱- کارت بازرگانی تجاری

این نوع کارت، بیشترین و اصلی‌ترین کارت است که تقاضای بسیار زیادی دارد و کاربرد آن در جهت صادرات و واردات، ترخیص کالا از گمرکات کشور و اخذ تسهیلات گمرکی می‌باشد. مدت اعتبار این کارت یک سال است و پس از اتمام یک سال باید برای سال دیگر تمدید شود.

۲- کارت بازرگانی تولیدی و صنعتی

کلیه تولیدکنندگان و کارخانجات صنعتی که دارای پروانه بهره‌برداری می‌باشند می‌توانند این کارت بازرگانی را اخذ نمایند. هدف از اخذ این نوع کارت، تأمین و واردات مواد اولیه و متریال جهت تولید و ساخت می‌باشد. مدت اعتبار این نوع کارت‌ها ۵ ساله می‌باشد؛ به علاوه، دولت حمایت‌های بسزایی از این نوع کارت بازرگانی دارد که شامل بخش‌های مالیاتی، تشریفات اداری و هزینه‌های گمرکی می‌شود.

مزایای اخذ کارت بازرگانی

 1. صادرات و واردات کالا و محصولات به صورت گسترده در سراسر جهان
 2. عضویت در سایر اتاق‌های بازرگانی مانند اتاق بازرگانی ایران، عمان، کویت، قطر، چین، اتحادیه اروپا و کشورهای آسیای شرقی
 3. ثبت برند و علائم تجاری به صورت لاتین و ثبت طبقه صادرات و واردات در گواهینامه‌های ثبت علامت
 4. اخذ ویزای شنگن و ویزای کشورهای دیگر به عنوان تاجر
 5. سهولت در برقراری ارتباط و اعتبار بیشتر تردد تجار در سطح بین‌المللی
 6. شرکت و حضور در نمایشگاه‌های خارجی و بین‌المللی
 7. ترخیص راحت‌تر کالا از گمرکات کشور
 8. برخورداری از اعتبار بالا نزد نهادهای دولتی جهت اخذ تسهیلات

شرایط اخذ کارت بازرگانی

موارد مهمی که قبل از اقدام به اخذ کارت بازرگانی باید به آن‌ها توجه کرد و مهم‌ترین شروط اخذ کارت بازرگانی عبارتند از:

 1. شخص یا مدیرعامل نباید هیچ‌گونه سابقه کیفری داشته باشد.
 2. داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم برای مدیرعامل یا شخص حقیقی
 3. نداشتن هیچ‌گونه چک برگشتی هم برای شرکت و هم برای شخص

طبق قوانین سال ۱۴۰۲، این قانون برداشته شد و نیازی به ملک اداری و یا تجاری نمی‌باشد. یکی از مدارکی که جهت اخذ کارت بازرگانی حذف گردید، کارت پایان خدمت برای آقایان یا معافیت است و حداقل سن جهت اخذ کارت بازرگانی به ۲۰ سال رسیده است.

مورد بعدی که بسیار مهم است، موضوع چک برگشتی برای هر یک از اعضای شرکت می‌باشد. به طور مثال، اگر در شرکتی هر یک از اعضا دارای چک برگشتی باشند، شرکت نمی‌تواند برای اخذ کارت بازرگانی اقدام نماید. همچنین در صورتی که شرکت بدهی مالیاتی داشته باشد یا مشکل دعاوی در دادگاه‌ها و مراجع قضایی داشته باشد، امکان اخذ کارت بازرگانی برای شرکت میسر نمی‌باشد. نکته بعدی و مهم‌ترین شرط، داشتن کد اقتصادی و تعیین حوزه مالیاتی می‌باشد. هم افراد حقیقی و هم حقوقی باید در سامانه سازمان مالیاتی به مرحله ۴۵ و همان گام چهارم رسیده باشند.

مورد بعدی، کارمندان دولت به طور کلی ممنوعیت اخذ کارت بازرگانی را دارند. هر شخص مجوز داشتن یک کارت بازرگانی را دارد و در هر آدرس و کدپستی فقط یک کارت بازرگانی صادر می‌گردد.

در اظهارنامه کارت بازرگانی و اطلاعات ثبت شده میتوان به درج سرمایه اولیه جهت اخذ کارت بازرگانی اشاره کرد که همانند ثبت شرکت می توان سرمایه های اعلامی را از حداقل پنج میلیون ریال و یا بیشتر اعلام نموده و این مبلغ به صورت اعلامی هست و نیاز به واریز در هیچ حسابی نیست از فواید اعلام سرمایه در اظهارنامه کارت بازرگانی نمی توان به اخذ تسهیلات گمرکی و تعهدات اخذ ارز و ترخیص کالا و گشایش اعتبارات نزد بانکها می توان نام برد.

در اظهارنامه کارت بازرگانی و اطلاعات ثبت شده می‌توان به درج سرمایه اولیه جهت اخذ کارت بازرگانی اشاره کرد که همانند ثبت شرکت می‌توان سرمایه‌های اعلامی را از حداقل پنج میلیون ریال و یا بیشتر اعلام نموده که این مبلغ به صورت اعلامی است و نیاز به واریز در هیچ حسابی نیست. از فواید اعلام سرمایه در اظهارنامه کارت بازرگانی می‌توان به اخذ تسهیلات گمرکی، تعهدات اخذ ارز، ترخیص کالا و گشایش اعتبارات نزد بانک‌ها اشاره کرد.

و در آخر در صورتیکه مدیرعامل یا شخص مدرک تحصیلی دیپلم را اخذ نکرده اند ولی سابقه تجارت و کسب و کار در بازار و فعالیت اقتصادی داشته اند و دارای تعاملات تجاری می باشند می توانند با ارایه یکسری مدارک اعم از جواز کسب از اتحادیه  صنف مربوطه صورتحساب گردش ۳ ماه اخیر که حساب شرکت شخص   داشته و دارای کد مالیاتی در سازمان امور مالیاتی و نداشتن بدهی در اداره مالیات و دیگر مدارک که پس از تکمیل کمیسیونی جهت بررسی مدارک تقاضاکننده حقیقی و حقوقی تشکیل و پس از موافقت تائیدیه مبنی بر تائید تحصیلی از اتاق بازرگانی صادر و کارت برای شخص حقیقی یا حقوقی صادر میشود اعتبار کارت بازرگانی یکساله می باشد که بعد از اتمام قابل تمدید می باشد به استثنای اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای پروانه بهره برداری می باشند. مدت زمان اعتبار کارت بازرگانی 5  ساله می باشد.

و در آخر، در صورتی که مدیرعامل یا شخص مدرک تحصیلی دیپلم را اخذ نکرده باشد، ولی سابقه تجارت و کسب و کار در بازار و فعالیت اقتصادی داشته و دارای تعاملات تجاری باشد، می‌تواند با ارائه یک سری مدارک، اعم از جواز کسب از اتحادیه صنف مربوطه، صورتحساب گردش ۳ ماه اخیر حساب شرکت، داشتن کد مالیاتی در سازمان امور مالیاتی، نداشتن بدهی در اداره مالیات و دیگر مدارک لازم که پس از تکمیل، کمیسیونی جهت بررسی مدارک متقاضی حقیقی و حقوقی تشکیل و پس از موافقت، تأییدیه مبنی بر تأیید صلاحیت تحصیلی از اتاق بازرگانی صادر و کارت برای شخص حقیقی یا حقوقی صادر می‌شود. اعتبار کارت بازرگانی یک ساله بوده و بعد از اتمام قابل تمدید است، به استثنای اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای پروانه بهره‌برداری می‌باشند. مدت زمان اعتبار کارت بازرگانی این افراد پنج ساله است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ کارت بازرگانی حقیقی

 1. تصویر لیبل دفاتر پلمپ سال جاری
 2. نامه عدم سوء پیشینه شخص
 3. تصویر کارت ملی و شناسنامه شخص
 4. دو قطعه عکس ۴×۳
 5. تصویر مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم)
 6. اصل گواهی بانکی مبنی بر تأیید حساب جاری شخص
 7. آدرس و کد پستی
 8. کد اقتصادی حقیقی

مدارک مورد نیاز جهت اخذ کارت بازرگانی حقوقی

 1. تصویر کلیه مدارک شرکت اعم از روزنامه رسمی شرکتنامه اساسنامه و آخرین تغییرات شرکت و هیئت مدیره (در شرکت‌های سهامی خاص، اعتبار بازرسین و هیئت مدیره نباید به پایان رسیده باشد.)
 2. تصویر لیبل دفاتر پلمپ برای شرکت سال جاری
 3. تصویر کارت ملی و شناسنامه مدیرعامل
 4. دوقطعه عکس ۴×۳ مدیرعامل
 5. تصویر مدرک تحصیلی مدیرعامل (حداقل دیپلم)
 6. اصل گواهی بانکی مبنی بر تأیید حساب جاری شرکت
 7. آدرس و کد پستی شرکت
 8. کد اقتصادی حقوقی
 9. نامه عدم سوء پیشینه مدیرعامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *